Відбувся круглий стіл, на якому обговорено проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації принципів відкритої науки»

28.04.2025

24 квітня 2025 р. в ДО “Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій” (УКРНОІВІ) відбувся круглий стіл, на якому обговорено проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації принципів відкритої науки», оприлюднений для громадського обговорення Міністерством освіти і науки України 07.03.2025.

В обговоренні проєкту Закону взяли участь представники наукових установ та закладів вищої освіти, розробники законопроекту, представники МОН України:

директор УКРНОІВІ, академік НАПрН України, д.ю.н., проф.  О. Орлюк; заступниця директора, к.ю.н. Л. Майданик, директор Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України, к.ю.н. О. Дорошенко, директор Центру досліджень інтелектуальної власності та трансферу технологій НАН України, д.ю.н. Ю. Капіца, зав. кафедри  інтелектуальної власності та інформаційного права НН Інститут права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, д.ю.н., проф. А. Кодинець;  д.ю.н., професор, перший проректор  Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана А. Омельченко; д.ю.н., завідувач відділу авторського права і суміжних прав НДІ інтелектуальної власності НАПрН України А. Штефан; заступниця генерального директора директорату розвитку науки — керівниця експертної групи з питань відкритої науки та систем оцінювання ефективності директорату розвитку науки) О. Прудка; доцент кафедри цивільного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, к.ю.н. Б. Карнаух; доцент кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка», к.т.н. Олександр Березко та інші.

Фахівцями з ДО “Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій”, установ НАПрН України, НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка зазначалося, що проєкт Закону потребує змін з врахуванням практики реалізації відкритої науки та відкритого доступу до результатів досліджень в Європейському Союзі, умов та практики застосування ліцензій Creative Commons, а також досвіду впровадження відкритої науки в наукових установах за ЗВО України.

Також має бути враховано підготовку України до вступу в ЄС у сфері інтелектуальної власності та відповідні проєкти змін до законів України, які розробляються в цій сфері, а також уникнення введення у законодавство України положень, що суперечать законодавству та практиці ЄС. 

Було запропоновано створити спільну робочу групу щодо опрацювання проєкту Закону.